Rendeléskövetés
Terminálkereső
Információ
06-1-451-1088

Felhasználói fiókom

Kérjük válasszon...
Kijelentkezéskor biztonsági okokból minden nem mentett projekt és kosara tartalma törlődik.
Széles zöld táj lágy dombokkal és köddel, téglafalra keretezve.

Hegyek, völgyek, folyó és tenger, de még az országút is

A CEWE Photo Award 2023 magyar képei a Légi felvételek kategóriában

Madártávlatból figyelték a világ különböző tájait a CEWE Photo Award Légi felvételek kategóriájának győztesei, és a hegyek, völgyek, folyók mellett bicikliző űrlényeket is lencsevégre kaptak. Az „Our world is beautiful” mottójú nagyszabású versenyre tavaly több mint félmillió fénykép érkezett a világ 147 országából, a legjobb ezerbe huszonöt fénykép került be Magyarországról. A hazai alkotók fantáziája magasan szárnyalt, közülük négyet mutatunk be sorozatunk újabb részében.

Csodálatos Nógrád vármegye

Berendi Tibor azon kevesek egyike, akinek két képe is bejutott a legjobb ezer közé.

– Gyerekkorom óta érdekel a fotózás. Amikor a szüleimmel elmentünk kirándulni, akkor kattintgattam a korabeli Smena gépekkel. Mindig nagy izgalommal vártam, hogy milyenek lettek a képek. A legtöbb nem nagyon sikerült – de kiderült, hogy a legjobb tanítómester igazából a sok elrontott fotó. Később, már a digitális korszakban, egy Fuji géppel gyakoroltam, ezzel is sok mindent meg lehetett tanulni. Aztán tovább léptem a tükörreflexes irányba, majd Canonra váltottam – meséli Tibor.

Mai napig szeret kijárni a természetbe, tájképeket, állatfotókat, makroképeket is készít ilyenkor.

– Kormányhivatalban dolgozom, és hétvégenként szoktam fotózni, mert csak ekkor jut időm erre a hobbira. Az irodai munka után nagyon jól esik a friss levegő és a mozgás, és ha sikerül jó képet készíteni, az a hab a tortán.

– Salgótarjánban lakom, és főként Nógrád vármegye természeti szépségeit fotózom. Ez egy csodás vidék dombokkal, hegyekkel. Gyönyörű váraink vannak errefelé, például Salgó vára vagy már szlovák területen a somoskői vár; egy kilátóból olyan fotókat is lehet készíteni, amelyeken mindkettő rajta van. Salgó várából tiszta időben ellátni a Magas Tátráig, a hófödte csúcsokig. Hollókő, Cered dimbes-dombos vidéke engem Toszkánára emlékeztet. Remekül fotózhatók a nógrádi vagy a bujáki vár romjai. Utóbbihoz közel ott a Sasbérci kilátó – ad tippeket Tibor a tájfotózáshoz.

Tibor legfrissebb szenvedélye a drónfotózás. Néhány éve vett egy ilyen eszközt, és így már más látószögből is készíthet képeket. Így született a Dombok című díjazott fotó is.

Széles, zöld dombok reggeli fényben, enyhe köddel a táj felett

Tibor szerint – ahogy már korábban is említette – az ember a saját hibáiból tanul legjobban, érdemes tehát minél többet gyakorolni. Úgy véli, megéri korán kelni, mert akkor vannak a legszebb fények. Fontosnak tartja a szakirodalom böngészését, és nem utolsó sorban a kitartást. Korábbi nyereményéből készíttetett már a CEWÉ-nél akrilüveg fotót, amely lenyűgöző, szinte térbeli hatású lett, és rendelt direkt nyomtatású, fekete-fehér alufotókat is. Az újabb nyereményből fotókönyv készül majd.

Az elemekkel küzdve

A Légi felvételek kategóriában szerepelt a River shaped textures című fotó is, amellyel Domonkos Sada Sándor a legjobbak közé került a CEWE Photo Award-on. Az algoritmus fejlesztő programozó és fotós számára a fényképezés a kreatív gondolatok és ötletek kibontakozása, amely másik agyféltekéjét is megmozgatja. A pályázatra sok alkotást küldött be, tulajdonképpen „kimaxolta” a keretet, mert nagyon nehéz volt a rengeteg képből kiválogatni párat.

Légi felvétel egy festői, színes folyóhálózatról egy tájon, barna és zöld területtel körülvéve

– Ez a fotó Izlandon készült a fagyott vidéket drónról szemlélve, és közben küzdve az igen erős széllel és a faggyal. Ez egy folyó fagyott medre, mielőtt az óceánba ömlene, ahol madártávlatból figyelve teljesen más formák és figurák bontakoznak ki. A drónos képek, főleg a top down stílusúak, mindig érdekesek, ilyet a mindennapi ember még repülőről letekintve sem lát – mondja Sándor.

A drónozás kapcsán nagyon fontosnak tartja az alapos tervezést, és hogy elég időt szánjunk a munkára, főleg ha „veszélyes” időben adja drónozásra a fejét az ember.

– Ez egy veszélyes üzem, pláne akkor, ha a természeti elemek nem barátságosak. Többet ésszel mint erővel! Mert szép és jó ez a repülő kamera, de sose essen le senkire! Meg természetesen az sem árt, ha a helyi, országonként eltérő, drónozásra vonatkozó törvényeknek megfelel az ember.

A nyereményből egy drónos kép kerül majd a falra, akárcsak egy korábbi díjazásból. Azt azonban még nem döntötte el, hogy melyik felvétele lesz a megfelelő erre.

Felező az égből

Dudás Natália már fel is használta nyereményét – például bögrére, telefontokra nyomtatta saját fotóit. Rutinos pályázó, kihasználja a lehetőségeket, annyi fotót küld be, amennyit csak engednek. Nagyon szeret ilyen versenyeken részt venni, megmutatni az embereknek a munkáit, és az is érdekli, más fotósok hogy tekintenek a világra. Fotózáskor örömet okoz neki a pillanat megélése, egy izgalmasabb eseménynél pedig az, hogy a részese lehet.

A Légi felvételek kategóriában Felező című képét választották be a legjobb ezer közé a CEWE Photo Award-on. Ez egy drónos felvétel, amely a Csongrád-Csanád vármegyei Ruzsa külterületén készült.

Légi felvétel egy mezőről, különböző hozamokkal az középen elhelyezkedő kertről

– Ezen a képen igazság szerint én vagyok látható. Mióta meglett a drónom, kicsit másképpen, fentről is figyelem a világot. Ami másnak esetleg csak egy vonal vagy alakzat, abba én sok mindent belelátok. Van egy országúti biciklim, nagyon szeretek kerékpározni, és eszembe jutott, hogy ez milyen jól mutatna felülről. Beállítottam a drónt egy bizonyos szögben, megkértem anyukámat, hogy nyomja meg a gombot, én pedig belebicikliztem a képbe – így született ez a fotó.

Natália a leendő pályázóknak is azt javasolja, hogy próbálják kicsit más szemszögből nézni a dolgokat, megtalálni világunkban a különlegességeket.

Bicikliző űrlény a Norvég-tengeren

A kerékpár fantáziamotívumként visszaköszön Rácz Péter egyik díjazott alkotásán is. A Légi felvételek kategóriában az Űrlény négykerekű biciklivel című drónos képével ért el komoly sikert.

Légifénykép kerek halhálókról a vízben

– Ez Norvégiában, a Lofoten-szigeteken készült egy halneveldében. A felvétel engem egy egy szürrealisztikus sci-fi-re emlékeztetett. Amikor megvágtam, egyből egy kerekező űrlény ugrott be, és azt gondoltam, ez másoknak is tetszene – emlékezik vissza Rácz Péter.

A pályázatra egyszerre töltötte fel a képeket. Úgy gondolja, nem érdemes egy-két fotóval próbálkozni, ha valaki komolyan gondolja a dolgot, mert sose lehet tudni, hogy a zsűrinek éppen mi tetszik; így nagyobb az esély arra, hogy eltaláljuk az ízlését. Egy ilyen megmérettetésre szerinte azért érdemes benevezni, mert az ember visszajelzést kap profiktól a saját munkásságáról, arról, van-e értelme annak a képnek mások számára, látják-e benne azt, amit ő lát. Ezen kívül nagyon jó dolgokat lehet nyerni – Rácz Péter például a kapott utalványt arra használja, hogy kislányáról készítsen fotókönyvet a családnak.

Újra elindult a világ legnagyobb fotópályázata - CEWE Photo Award 2025